“Müzikten korkan devlet”

gundem-gykonser (12)

Grup Yorum başta olmak üzere çok sayıda sanatçının sahne aldığı, geçtiğimiz 4 yıl içinde hiçbir sorun yaşanmadan gerçekleştirilen ve bu sene beşincisinin gerçekleştirilmesi planlanan “Tam Bağımsız Türkiye” konseri, valiliğin izin vermemesi ve konserin her sene gerçekleştirildiği alanın emniyet güçleri tarafından kapatılması üzerine gerçekleştirilemedi.

Son yaşanan “savcı rehin alma” eyleminin sonrasında, üyeleri sık sık gözaltına alınan, işkenceye uğrayan Grup Yorum üyeleri, daha önce de benzer bir şekilde konser verecek alan bulma sıkıntısı yaşamıştı.

Öngörülen tüm engellemelere rağmen, konser alanına gitmek isteyen onbinlerce insanın konser alanına alınmaması için, Türkiye’nin en huzurlu ilçelerinden Bakırköy’ü biber gazına boğan polis, “iç güvenlik paketi” ile birlikte hiçbir sınır tanımayacağını da göstermiş oldu.

Dinleyicilerin İncirli, Çırpıcı ve Bahçelievler tarafından konser alanına doğru ilerlemesini durdurmak için yüzlerce polis, öğlen saatlerinden itibaren dinleyici-vatandaş ayırt etmeden herkese saldırıda bulundu. Saldırı sırasında dershanelerinden çıkan öğrenciden işlerinden dönmekte olan havaalanı çalışanlarına, hafta sonu Bakırköy’de gezmeye gelen insanlardan, esnafa kadar herkes nasibini aldı. Dinleyici olmayan çok sayıda çocuk, gözaltına alınmaya çalışıldı.

Bu yasağın üzerine konserin saat 15:00’de Bakırköy’de gerçekleşeceği açıklandı. Grup Yorum müzisyenleri çeşitli yerlere dağıldı ve burada toplanan gruplara yine dinleyici/vatandaş ayrımı yapılmadan saldırı yapıldı. Bakırköy savaş alanına döndü. Polis, sadece müzik dinlemeye çalışan insanlara saldırmak için her yandan sokakları tutarak saldırıda bulundu.

Düşüncesini benimseyip benimsememek bir tarafa, müzikten korkan bir devletin yapacaklarını hayal etmeye gerek yok. Geçtiğimiz yıllarda Victor Jara’ya yapılanlar gibi, gelecek dönemde de müzisyen ve dinleyicileri her türlü yaftalama, baskı altına alma, sansür ve saldırı beklemekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.