Lice’de “B” planı: 2 ölü

1554618_291266524384597_3916376111510265727_nPKK ile AKP iktidarı arasındaki “çözüm süreci” devam ederken, Kürdistan’daki hakimiyetini korumak isteyen iktidar çatışmalara ara verilmesini fırsat bilerek yüzlerce kalekol yapımına başladı. Bu kalekollardan biri de Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yapılmaya çalışılıyor, ancak daha önce kalekollarda işkencelerle, katliamlarla yüz yüze gelen halk, kalekol inşaatı yapılmasını kabul etmiyor.

Geçtiğimiz yıl haziran ayında kalekol inşaatının protestosu sırasında Medeni Yıldırım, hedef gözetilerek yapılan atış sebebiyle hayatını kaybetmişti. Olay sonrasında kalekol yapımı bir süre yavaşlatılmıştı.

İnşaatların devam etmesi üzerine geçtiğimiz ay protestolara tekrar başlandı. Yapılan gösterilerde bir çok insan yaralandı. Bu akşam ise çatışmalar üst seviyeye çıktı. Çatışmalar sonucunda 2 kişi hayatını kaybettiği, başka kişilerin ölüp ölmediği üzerine henüz teyit edilmemiş bilgiler bulunmakta.

Daha önce çözüm sürecinde önemli adımların atıldığını belirten hükümet kanadı, yaptıkları en son açıklamada “gerekirse B ve C planlarını uygularız” diyerek, çözüm sürecinde ilerlemelerin zorlanacağını belirtmişti. Ancak anlaşılıyor ki hükümetin tek planı uslandırma ve dayatmalara devam etmek. PKK kanadında ise bazı adımların atılmaması halinde “masadan kalkılacağı” belirtiliyor. Son olaylar sonrasında nasıl adımlar atılacağı merak ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir