Küba, çocuk haklarında şampiyon

Telesur‘un haberine göre; Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu(UNICEF), Küba’yı çocuk hakları konusunda şampiyon ilan etti.

Latin Amerika ve Karayipler bölgesi bölge müdürü María Cristina Perceval , Küba’nın ilköğretim modeli olan “Educa a Tu Hijo (Çocuğunuzu Eğitin)”nun, başka ülkelerce benimsendiğini belirtti.

Küba’nın başkenti Havana’da son zamanlarda yapılan bir etkinlikte değerlendirme yapan Perceval, ülkenin sağlık alanındaki önemli ilerlemelerine de dikkat çekti. Karayip ülkesi, 2015 yılında HIV / AIDS’in anne ve çocuk bulaşmasının ortadan kaldırılmasına yönelik ilki başardı.

Sağlık ve eğitim politikaları Küba’nın sosyalist programlarının çekirdeğini oluşturmakta. Küba, ilk olarak 26 yıl önce çocukların refahına odaklanan sosyal programı başlattı. Bölgedeki UNICEF, ​​bu sosyal programlarda hükümetle işbirliği içinde çalıştığı belirtiliyor.

“Çocuğunuzu Eğitin” inisiyatifi, çocukların gelişme yıllarında aile ve toplumun rolünü desteklemektedir. Program sayesinde hükümet, ayrıca çocuk gelişimi alanında katılımcı metodolojilere ve sosyal bağlılığa öncelik vermektedir.

Perceval, “Hükümet, kurumlar için yalnızca acil durumlarla uğraşmak yönünde değil, aynı zamanda diğer olgularla da mücadele etme yönünde etkin, profesyonel ve hızlı bir işleyiş kurdu.”

“Çocukluk eğitimini içeren eğitim işleyişi, HIV’in dikey geçişinin önlenmesi ve gençlerin gebeliklerinin önlenmesi, bu bilgileri paylaşmaktan dolayı minnettarız. Şampiyonlar, şampiyonlar, şampiyonlar!”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi istatistiklerine atıfta bulunan 2016 UNICEF ​​raporuna göre, “Küba’da altı yaşın altında 855.000’den fazla çocuk var, bunların yüzde 99,5’i erken çocukluk eğitimi programına veya kurumuna katılıyor.”

“Küba, erken çocukluk gelişimine (EÇG), altı yaşından küçük çocuklara ve ailelerine, tüm çocukların hayatlarında en iyi başlangıcı ve her çocuğun potansiyelinin maksimum gelişimini desteklemeyi hedefleyen bir entegre hizmetler sistemi ile bütünsel bir yaklaşım benimsemiştir.”

Perceval ayrıca, toplumun, toplumsal cinsiyete karşı şiddete yönelik yapılacak işlerinin bulunduğunu da ekleyerek, “neyin eksik olduğu üzerinde çok alçakgönüllülükle çalışmasına izin vermede” önemli bir rol oynadığına dikkat çekti.

BM kıdemli yetkilisi sözlerine şunları da ekledi; “Küba Kadınları Federasyonu son derece azılı, ancak kamusal alanlarda şiddet uygulamalarının olabileceğini biliyoruz ve toplumlarda, kurumlarda her türden çocuk istismarı ortadan kaldırılmasında ısrar etmekteler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir