İstanbul’da yeni bir mücadele: Pegasus çalışanları örgütleniyor, direniyor

Havayolu şirketi Pegasus’ta örgütlenme mücadelesi ve direniş bir arada sürüyor. Çalışanların DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikasında örgütlenmeye başlaması sonrasında işverenin cevabı 40 kadar çalışanın gerekçe gösterilmeden işten atılması oldu.

Nakliyat-İş sendikası, işten atılmalar sonrasında Sabiha Gökçen Havalimanında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında söz alan sendika başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu; Pegasus çalışanlarının çalışma koşullarının kötü olması, aldıkları ücretlerin asgari ücret ya da biraz üstünde olması nedeni ile daha iyi çalışma koşulları ve insanca yaşayabilecekleri bir ücret için Anayasal haklarını kullanarak Nakliyat-İş’e üye olmaya başladıklarını ortaya koydu.

İşçiler üzerindeki baskının özellikle pandemi döneminde daha da arttığını, çalışanların ücretsiz izne gönderildiği ve kısa çalışma ödeneğine mahkum edildiği, Pegasus patronunun da pandemiyi fırsata çevirdiği de eklendi. Sendikaya göre işten çıkarma, sendikal örgütlenmeyi açıklamak için gerçekleşti.

Nakliyat-İş Sendikası, yaklaşık 1 aydan beri tüm Pegasus çalışanlarına sendikada örgütlenme çağrısı gerçekleştirmekte.

İstanbul Direniyor’dan Özgür

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir