Hastanede sıra bekleyen bakan

uruguay-devlet-baskani-jose-mujica-hastanede-sira-bekledi_1159133_720_400Uruguay devlet başkanı Jose Mujica, rahatsızlanınca kimseye haber vermeyip normal bir vatandaş gibi sıra numarası alıp bekledi.

Özel bir hastaneye gitmek yerine devlet hastanesini seçen devlet başkanı Jose Mujica, fotoğrafının çekildiğinden haberdar olmadan sırasını beklemesi sosyal medyanın gündemine oturdu.

Uruguaylılar başkanları ile gurur duyduklarını söyleyip “Kimi devlet başkanları özel hastaneler açarak reklam yapar, kimileri ise bizim başkanımız gibi kimseye haber vermeden hastaneye gider” diyerek görüşlerini paylaştılar.

Jose Mujica, dünyanın en fakir devlet başkanı olarak, 12000 dolarlık maaşının %90’ını fakirlere ve küçük girişimcilere dağıtıyor ve eşi ile birlikte küçük bir çiftlikte yaşıyor. Zengin bir yaşayışa karşı çıkan Murjica “Ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada, başkalarının 500 metrekarelik malikanelerde yaşamasını anlamıyorum. Evsizler için ev, suyu olmayanlar için su lazım, ekmek lazım. Sen böyle bir dünyada özel uçağım olsun, oraya buraya gideyim diyorsun. Eğer herkes daha fazlasını isterse, bir gün kimseye bir şey kalmayacak. Küresel ısınmadan bahsediyoruz ama doğaya saldırmaya ve çöp üretmeye devam ediyoruz.” diyerek şu anda sahiplendiği yaşam tarzını açıklıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir