“Devrimin başkenti” düştü! (Halkın Kurtuluş Yolu)

analiz-suriye

Hangi devrimin mi?

Karşıdevrimin!

Suriye’deki karşıdevrimciler, ayaklanmalarının ilk günlerinde ele geçirdikleri Humus şehrini iki yıldır ellerinde tutuyorlardı ve Humus’u“Devrimin Başkenti” ilan etmişlerdi. Ancak Ortaçağcı karşıdevrimcilerin “başkenti” Humus, Mayıs ayının ortalarından bu yana artık Suriye Ordusu’nun ve Suriye Halkının elinde. Karşıdevrimciler varılan anlaşma çerçevesinde otobüslere binerek Humus’tan ayrıldılar. Humus valisi yaptığı açıklamada, kenti en kısa sürede “Güvenli şehir” olarak ilan edeceklerini açıkladı.

Gazeteci Hediye Levent, Rusya’nın Sesi Radyosu için yaptığı haberde şunları yazıyor bu konuda:,

“Humus muhalifler için “devrimin başkentiydi” ve Humus’ta kontrol ettikleri son noktadan da çekildiler. Böylece kentin kontrolü kırsalla birlikte Esad yönetiminin kontrolüne geçti. Eski Humus’tan çekilen silahlı muhaliflerin gittiği Dar El Kebir ve Telbise gibi bazı yerleşim birimleri muhaliflerin kontrolünde ancak bu kasabalardan çıkmaları ya da bu kasaba çevrelerindeki yerleşim birimlerinde kontrol sağlamaları artık çok mümkün değil. Kalamun Savaşı ile Lübnan sınırından sağlanan lojistiğin önemli ölçüde kesildiği gözönüne alındığında muhaliflerin Dar El Kebir ve Telbise’de de kuşatma altında oldukları söylenebilir.

“Şam’ı diğer kentlere bağlayan otoyolun Humus ve kırsalındaki bölümü tamamen Suriye ordusunun kontrolüne geçti.” (Kaynak: rsfmradio)

Karşıdevrimci cihatçı çeteler sadece Humus’u mu terk ettiler? Sadece orada mı yenildiler?

Hayır!

Suriye-Lübnan sınırındaki tüm mevzilerini kaybettiler. Halep, Dara, Laskiye, Hama vb. yerlerde de Suriye Ordusu başarı sağladı ve buraların büyük bir kısmını karşıdevrimci çetelerden temizledi.

Humus’un Ortaçağcı çetelerden temizlenmesi Esad yönetiminin ve Suriye Halklarının psikolojik zaferidir.

AB-D Emperyalistleri ve onların taşeronları başta Türkiye ve Suudi Arabistan olmak üzere bu Ortaçağcı çetelere her türlü maddi-manevi desteği sağlayan, 150 binden fazla Suriyelinin ölümüne neden olan, yüz binlercesinin yaralanmasına, sakat kalmasına, milyonlarcasının vatanlarından göç etmesine ve en insanlık dışı şartlarda mülteci olarak yaşamalarına neden olan iktidarlar yenildiler. Direnen ve savaşan Suriye yönetimi ve Suriye Halkları kazandı.

Tarih bir kez daha direnen halkların kazanacağını gördü!

Ne mutlu Beşşar Esad’a!

Ne mutlu Suriye Halklarına!

Kaynak: Halkın Kurtuluş Yolu Gazetesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir