Berkin Elvan vurulduğu yerde anıldı

gundem-berkinanmaBir yıl oldu, koskoca bir yıl. Başına gaz kapsülü isabet ettikten sonra 269 gün sonra, 16 kiloya düşerek yaşamını kaybeden Berkin Elvan yere düşeli 1 yıl oldu. Olaya dair görüntülerin bulunmasına rağmen, onu vuran ve bununla ilgili sorumluluğu olan polisler henüz açıklanmadı ve dolayısıyla yargılanmadı.

İşte bu olayın yıl dönümünde, 16 Haziran 2014 günü Elvan ailesi bir basın açıklaması düzenledi. Yapılan basın açıklamasında Berkin Elvan’ın vurulduğu yere mumlar bırakıldı ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Anne Gülsüm Elvan ise oğlunun öldürüldüğü yere karanfiller bıraktı. Sami Elvan, evladının vurulduğu yerde bir basın açıklamasında söz alarak şunları dile getirdi:

Çocuklarımızın masumiyeti asla politikacıların kirli söylemlerine alet olmayacak kadar saf ve temizdir. Ülkenin başbakanının acısı taze bir anneyi miting meydanlarında yuhalatması, 14 yaşındaki bir çocuğu terörist gibi göstermeye çalışması, bu ülkede yüzyıllardır kardeş kardeşe yaşayan Anadolu’nun kadim halklarına ve vicdanlı insanlara sürülmüş bir leke olarak kalacaktır. Bir erkek çocuğunun en güzel oyuncaklarından olan misketleri bile farklı anlamlarla açıklamaya çalışan bu zat, kendi sakat zihniyetini ortaya koymuş, toplumun her kesiminden tepkiyle karşılaşmıştır. Evet Berkin’in misketleri vardı. Harçlıklarını biriktirerek aldığı misketler. Çünkü Berkin daha 14’ündeydi ve misket oynayacak, uçurtma uçuracak yaştaydı. Ne yazık ki malum kişi bu bilyeler üzerinden bile kin ve öfkeyi derinleştirecek söylemlerin içine girdi. Oysa biraz çocuk olabilseydi ya da vicdanlı olabilseydi o bilyelerin anlamını anlayabilirdi.

Şimdi size hepimizin şahit olduğu başrolünde Başbakan Tayyip Erdoğan bulunduğu iki olay anlatacağız. Tarih 29 Ocak 2009. Yer İsviçre’nin Davos şehri. Türkiye CumhuriyetiBaşbakanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir panelde tüm dünyanın gözleri önünde İsrail Cumhurbaşkanı Peres’in sözünü keserek ‘Sayın Peres, benden yaşlısın, sesin çok yüksek çıkıyor. Suçluluk psikolojisinden’ dedi. Peres’e İsrail’in çocukları öldürdüğünü, Peres’in doğru bilgi vermediğini. Bu zulmü alkışlayanların da insanlık suçu işlediğini söyledi.Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı’na ‘Sayın Peres öldürmeyi siz iyi bilirsiniz’ dedi. Tevrat’taki 10 emirden öldürmeyeceksin sözünü hatırlatarak paneli terk etti. ve tarih 14 Ocak 2014. Yer Gaziantep Ak Parti Mitingi.Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı 14 yaşındayken polislerin vurduğu, 15 yaşındayken hayatını kaybetmiş Berkin Elvan’ın cenazesinin ardından bağırarak Berkin’in annesini ve Berkin’i yuhalatıyor. Berkin’in babası olarak sesleniyorum. Ey Tayyip Erdoğan yaşın benden büyük. Sesin çok yüksek çıkıyor. Suçluluk psikolojisinden biliyoruz. 15 yaşındaki çocuğun arkasından yaptığı konuşmayı alkışlayanlar. İnsanlık suçu işlediniz. Başbakan 2009’da İsrail Cumhurbaşkanı’na dediklerinin aynısını 2014 yılında kendisi yaptı. Çünkü Tayyip Erdoğan çocukları öldürmeyi iyi bilir.

Roboski’de, Gezi Parkı’nda, Diyarbakır’da, Tunceli’de, İstanbul’da,Ankara’da, Hatay’da, Eskişehir’de çocuklarımızı Tayyip Erdoğan’ın emriyle öldürdüler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.