Bakırköy’de doğa katliamlarına karşı eylem

gundembkoyeylem

5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne yönelik eylemlerden biri de İstanbul’un Bakırköy ilçesinde gerçekleştirildi. Bakırköy STK Platformu ve Bakırköy Halk Meclisi’nin düzenlediği eylem, saat 14:00’de Bakırköy Anadolu Lisesi önünden başladı. Bakırköy ilçesi ve çevre ilçelerdeki çevre gönüllüleri eyleme destek oldular.

Yapılan basın açıklamasında bu yıl yapılan Dünya Çevre Günü etkinliklerinin bir kutlama olmadığı vurgusu yapıldı. Ülkemizin ve Bakırköy ilçesinin yeşil alanlarının, sahillerinin, ormanlarının ve tarihi eserlerinin rant uğruna bir bir yok edildiği belirtildi. Kuzey İstanbul Ormanları’na yapıldığı gibi, Bakırköy’ün 12 yeşil alanına kıyıldığı gibi, Bakırköy sahilindeki tarihi eserlere ve tarihi saray bahçesindeki nadide ağaçların kesilmesi gibi saldırılara dikkat çekildi. Yeşile yapılan saldırıya dur denilmesi için Dünya Çevre Günü’nde yapılan bu eylemde eyleme katılan kitle sahile doğru yürüş gerçekleştirdi ve çevre kıyımı protesto edildi.

Bakırköy’de gelecek dönemlerde de benzer eylemlerin yapılacağı duyurularak eylem sonlandırıldı. Burada yapılan çevre katliamları, özellikle Ataköy semtindeki sahil alanına yapılan saldırılara yönelik tepkiler ile gündeme gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir