Ataköy sahilindeki usulsüz inşaatlar mühürlendi

fft81_mf2060759

Daha önce İstanbul 9. İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen bazıları hala devam eden inşaatların yapımı Bakırköy Belediyesi ve Ataköy halkının katılımıyla mühürlenerek engellendi.

Ataköy sahilinde süren inşaatlara yönelik bölge idare mahkemesinin kararının onanmasının ardından dün (10 Temmuz) Bakırköy Belediyesi inşaatları mühürlemeye başladı. Bazı inşaatların devam etmesi üzerine bugün (11 Temmuz) Ataköylüler ve Bakırköy Belediyesi usülsüz bir şekilde devam eden inşaatları işgal ederek mühürledi. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, inşaat bölgesi için bölge mahkemesinin aldığı kararla birlikte inşaatı mühürlediklerini açıkladı.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Ali Hacıalioğlu, kaba inşaatı tamamlanan 2 parseldeki bloklar için mühürleme işlemi yapıldığını, bölgedeki diğer inşaat projeleri hakkında da ruhsat iptal davası ve kıyı kenar çizgisi davaları olduğunu belirterek “Ataköy Blumar projesi için de mühürleme gerekiyordu ancak projede fiili çalışma başlamadığı için yapılmadı. Bunun dışında sahil şeridinde yer alan 2 proje için de yakın zamanda aynı işlemlerin olmasını bekliyoruz” diye ekledi. TOKİ İstanbul Emlak Daire Başkanı Ali Seydi Karaoğlu ise karara itiraz edeceklerini, mahkemenin inşaatı durdurma kararı olmadığını iddia etti ve bu inşaatlarla beraber aslında İstanbul halkının sahili kullanabileceği bir proje ürettiklerini ekledi.

Mühürleme çalışması ve sonrasındaki basın açıklamasına Bakırköy halkı, ilçede yapılan forumların katılımcıları ve demokratik kitle örgütleri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir